همه مطالب

تکنولوژي حفاري کانال پلاسما
تکنولوژي حفاري کانال پلاسما
بداع روش هاي حفاري به منظور کاهش هزینه و آسان شدن عملیات از موضوعات مهم محققین این حوزه از صنعت می باشد. با توجه به وجود مخازن هیدروکربوري در مناطق سخت و دشوار و همچنین کاهش طول دوره حفاري که هزینه ثابت سنگینی را به دنبال دارد
تکنولوژي حفاري لیزري
تکنولوژي حفاري لیزري
پژوهش در مورد استفاده از فناوري لیزر براي حفاري چاه نفت اولین بار در ارتش آمریکا در سال 1977 شروع شده
کاربردهای حفاری جهت دار
کاربردهای حفاری جهت دار
انحراف از مسير اوليه، اولين روش براي حفاري جهت دار بود. هدف از اين کار دورزدن و يا گذشتن از روي مانده هاي درون
حفاری جهت دار
حفاری جهت دار
حفاری جهت‌دار نوعی از حفاری است که در آن مسیر چاه بر اساس نقشه‌ای معین و از پیش طراحی شده، برای رسیدن به ناحیه هدف (Target Area) از حالت عمودی منحرف می‌شود. این نوع حفاری زمانی انجام می‌شود که بنابه دلایلی هدف نهایی از محلی که بر روی زمین شروع به حفاری می‌کنیم به صورت جانبی دارای فاصله باشد.
مواد معدنی که در حفاری استفاده می‌شوند
مواد معدنی که در حفاری استفاده می‌شوند
به منظور جلوگیری از هدر رفتن محلول حفاری در چاههایی که درز و شکاف زیاد دارند. می‌تواند از نبتونیت سدیم‌دار به عنوان پوشش داخلی سطح چاه استفاده نمود. نبتونیت خاصیت کلوئیدی را افزایش می‌دهد. و در نتیجه درصد بازیابی پودر و سنگ افزایش می‌یابد.
تجهیزات یک دکل حفاری
تجهیزات یک دکل حفاری
یک دکل حفاری چرخشی دارای اجزاء و سیستم های متفاوتی می باشد که می توان آنها را به شش گروه عمده تقسیم بندی کرد.
آماده سازی محل برپایی دکل
آماده سازی محل برپایی دکل
پس از مشخص شدن محل حفر چاه توسط مهندسین مخزن و اعلام مختصات جغرافیایی محل مورد نظر به مهندسین حفار نیاز به آماده سازی محوطه چاه برای انتقال دکل و تجهیزات مورد نیاز حفاری می باشد.نظر به اینکه محل حفر چاه مکان های جغرافیایی متفاوت مثل مناطق کوهستانی یا بیابان و.... باشد
انواع دکل حفاری
انواع دکل حفاری
بطور کلی دکل های حفاری به دو دسته ضربه ای و چرخشی تفسیم می شوند که در این قسمت فقط به توضیح در باره دکل های حفاری چرخشی می پردازم:
پديده تفكيك
پديده تفكيك
قرار دادن گراول اهميت قابل ملاحظه و فزاينده با ارتفاع سقوط آن ها و در نتيجه با عمق چاه دارد .
اشتباهاتي كه توسط حفاران بعمل مي آيد
اشتباهاتي كه توسط حفاران بعمل مي آيد
هر گز ديده نشده است كه گراولها از جنس سيليس باشند .
لوله گذاري چاه
لوله گذاري چاه
اگر قرار باشد كه ستون لوله هاي بوشن خور در چاه نصب گردد،عمل پايين بردن لوله ها با الواتورهاي ساده كه زير بوشن ها تكيه مي كند انجام مي شود
گل حفاري به نام رور
گل حفاري به نام رور
از سال 1965در حفاري براي آب رور به عنوان گل حفاري به كار رفته است .
مشخصات فيزيكي و شيميايي گل حفاري
مشخصات فيزيكي و شيميايي گل حفاري
وزن مخصوص يك عامل اساسي است . يك گل غليظ،صعود كاتينگ ها را از ته چاه تسهيل مي نمايد.
گل حفاري دوراني
گل حفاري دوراني
در حفاري دوراني ، گل حفاري مي تواند بهترين يا بدترين عامل باشد. از آن جهت بهترين است.زيرا تا كنون كسي منكر محاسن آن نشده است .
پارامترهاي حفاري
پارامترهاي حفاري
حفار مي تواند درباره سه عامل زير كه پيشرفت مته در زمين مشروطه به آنهاست دخالت نمايد
ساقه هاي سنگين
ساقه هاي سنگين
ساقه هاي سنگين درست بالاي مته نصب مي شوند و از نوع لوله هاي با جدار خيلي ضخيم هستند.نقششان مبتني بر ايجاد وزن روي مته است. به محض انكه مته كف چاه را لمس كرد در آن نقش تراكمي به وجود مي آيدكه ميزان آن بستگي به نگه داري قرقره جرثقيل از بالا ( رو ي دكل)خواهد شد.براي قطعات تحتاني ميزان اين نقش بيشتر است .
مته هاي حفاري دوراني
مته هاي حفاري دوراني
اين مته ها با دوران خود مانند عمل يك فرز روي فلز كار مي كنند. در سازنده هاي رسوبي متراكم با بافت ظريف و با سختي كم به كار برده مي شوند. پيشرفت حفاري به وسيله آنها خوب ، قيمت آنها ارزان و امكان آهنگري و تيز كردن در آنها وجود دارد. اين مته ها ارتعاشات زيادي ايجاد مي كنند كه تا تجهيزاتي كه در سطح زمين قرار دارند انتقال مي يابد.
حفاري با روش دوراني
حفاري با روش دوراني
نفوذ و پيشرفت مته در اين روش به وسيله عمل سائيدن و خرد كردن و بدون اعمال ضربه و منحصرا به وسيله دوران مته كه در قاعده خط سوند ثابت شده است انجام مي گيرد .
حفاری ضربه ای
حفاری ضربه ای
بطورکلی در حفاری ضربه ای روش کار مبتنی بربلند کردن مته ای سنگین و انداختن آن بطور قائم روی زمین است که بالطبع منجر به خرد کردن زمین می گردد . ارتفاع سقوط و فراوانی ضربه ها با سختی سنگ ( زمین ) تغییر می کند اگر مجموعه مته ( مته ، استیم ، جارز و روپ ساکت ) که مجموعاً بنام مته خوانده می شوند