همه مطالب

ساختمان و اجزا پمپ هاي سانتريفوژ
ساختمان و اجزا پمپ هاي سانتريفوژ
يك پمپ سانتريفوژ از این اجزا تشكيل شده است،پروانه،شفت،پوسته،رينگ سايشي پروانه و پوسته، سيستم آب بندي، ياتاقان ها،سيستم flushing،كوپلينگ،سيكلون،فيلتر و strainer
انواع پمپ هاي سانتريفوژ
انواع پمپ هاي سانتريفوژ
پمپهای گریز از مرکز را بر حسب نوع ساختمان آنها به انواع زیر تقسیم بندی می کنند
راه اندازى پمپ
راه اندازى پمپ
بعداز نصب پمپ براى راه اندازى آن نياز به امکاناتى مى باشدکه عبارتند از:
نصب پمپ
نصب پمپ
نصب پمپ هاى محور افقى: به طور کلى پمپ هاى گريز از مرکز را بايد هر چه نزديکتر به منبع پاياب نصب کرد و تا حدممکن از طول لوله مکش کاست. همچنين شرايطى را ازقبيل دسترسی ساده وممانعت تردد درساختمان و فضاى لازم،روشنايى کافى، تهويه لازم براى بازبينى،نگهدارى وتعميرات پمپ، موردبررسى قرارداد.
کاویتاسیون در پمپ ها و علت آن
کاویتاسیون در پمپ ها و علت آن
کاویتاسیون در لغت از کلمه Cavity به معنای حفره آمده ومنظور از کاویتاسیون ایجاد حفره یا حفره زائی است.
منحنی های الکترو پمپ
منحنی های الکترو پمپ
این نمودار شامل چند منحنی مختلف بوده که هر منحنی نشان دهنده ی میزان ارتفاع پمپاژ(هد:H) بر حسب متر(محور عمودی نمودار) به ازای تغییرات میزان آبدهی (محور افقی نمودار) و تعداد طبقات مختلف می باشد. به هر منحنی یک عدد تخصیص داده شده که نشان دهنده ی تعداد طبقات پمپ می باشد.
انتخاب الکترو پمپ شناور
انتخاب الکترو پمپ شناور
برای انتخاب صحیح الکتروپمپ شناور پس از کسب اطلاعات جامع از پروژ باید به این راهنما مراجعه نمود. این اطلاعات شامل میزان آبدهی مورد نیاز، میزان آبدهی چاه با توجه به آزمایش پمپاژ اولیه، سطح ایستایی آب درون چاه، عمق کامل چاه
پمپ های گریز از مرکز
پمپ های گریز از مرکز
پمپ های گریز از مرکز به لحاظ کاربرد گسترده ،هزینه پایین ، و نگھداری وتعمیرات آسان ، اغلب در واحدھای صنعتی به کار گرفته می شوند. بیشتر این پمپ هم برای انتقال آب وسایر سیالات سبک به کارمی روند. پمپ های مزبور را می توان برای پمپاژدوقاب ، خمیر وتراشھای چوب و یا مواد سنگین دیگر به کار گرفت.
آشنایی با عملکرد پمپ و انواع آن
آشنایی با عملکرد پمپ و انواع آن
پمپ دستگاھی است که انرژی مکانیکی را به انرژی هیدرولیکی تبدیل می کند و نتیجه آن افزایش انرژی پتانسیل (فشار سیال عبوری از پمپ) و یا انرژی جنبشی (سرعت سیال) وانتقال سیال می باشد.
تعمیر پمپ شناور + (عکس)
تعمیر پمپ شناور + (عکس)
پمپ شناور چاه آب برای بیرون آوردن و تخلیه چاه های عمیق و نیمه عیمق مورد استفاده قرار می گردد. معمولا از پمپ شناور در مواقعی که چاه دارای ارتفاع بیشتر از ۳۰ متر باشد مورد استفاده قرار می گیرد
تکنولوژي حفاري کانال پلاسما
تکنولوژي حفاري کانال پلاسما
بداع روش هاي حفاري به منظور کاهش هزینه و آسان شدن عملیات از موضوعات مهم محققین این حوزه از صنعت می باشد. با توجه به وجود مخازن هیدروکربوري در مناطق سخت و دشوار و همچنین کاهش طول دوره حفاري که هزینه ثابت سنگینی را به دنبال دارد
تکنولوژي حفاري لیزري
تکنولوژي حفاري لیزري
پژوهش در مورد استفاده از فناوري لیزر براي حفاري چاه نفت اولین بار در ارتش آمریکا در سال 1977 شروع شده
کاربردهای حفاری جهت دار
کاربردهای حفاری جهت دار
انحراف از مسير اوليه، اولين روش براي حفاري جهت دار بود. هدف از اين کار دورزدن و يا گذشتن از روي مانده هاي درون
حفاری جهت دار
حفاری جهت دار
حفاری جهت‌دار نوعی از حفاری است که در آن مسیر چاه بر اساس نقشه‌ای معین و از پیش طراحی شده، برای رسیدن به ناحیه هدف (Target Area) از حالت عمودی منحرف می‌شود. این نوع حفاری زمانی انجام می‌شود که بنابه دلایلی هدف نهایی از محلی که بر روی زمین شروع به حفاری می‌کنیم به صورت جانبی دارای فاصله باشد.
مواد معدنی که در حفاری استفاده می‌شوند
مواد معدنی که در حفاری استفاده می‌شوند
به منظور جلوگیری از هدر رفتن محلول حفاری در چاههایی که درز و شکاف زیاد دارند. می‌تواند از نبتونیت سدیم‌دار به عنوان پوشش داخلی سطح چاه استفاده نمود. نبتونیت خاصیت کلوئیدی را افزایش می‌دهد. و در نتیجه درصد بازیابی پودر و سنگ افزایش می‌یابد.
تجهیزات یک دکل حفاری
تجهیزات یک دکل حفاری
یک دکل حفاری چرخشی دارای اجزاء و سیستم های متفاوتی می باشد که می توان آنها را به شش گروه عمده تقسیم بندی کرد.
آماده سازی محل برپایی دکل
آماده سازی محل برپایی دکل
پس از مشخص شدن محل حفر چاه توسط مهندسین مخزن و اعلام مختصات جغرافیایی محل مورد نظر به مهندسین حفار نیاز به آماده سازی محوطه چاه برای انتقال دکل و تجهیزات مورد نیاز حفاری می باشد.نظر به اینکه محل حفر چاه مکان های جغرافیایی متفاوت مثل مناطق کوهستانی یا بیابان و.... باشد
انواع دکل حفاری
انواع دکل حفاری
بطور کلی دکل های حفاری به دو دسته ضربه ای و چرخشی تفسیم می شوند که در این قسمت فقط به توضیح در باره دکل های حفاری چرخشی می پردازم:
پديده تفكيك
پديده تفكيك
قرار دادن گراول اهميت قابل ملاحظه و فزاينده با ارتفاع سقوط آن ها و در نتيجه با عمق چاه دارد .
اشتباهاتي كه توسط حفاران بعمل مي آيد
اشتباهاتي كه توسط حفاران بعمل مي آيد
هر گز ديده نشده است كه گراولها از جنس سيليس باشند .
لوله گذاري چاه
لوله گذاري چاه
اگر قرار باشد كه ستون لوله هاي بوشن خور در چاه نصب گردد،عمل پايين بردن لوله ها با الواتورهاي ساده كه زير بوشن ها تكيه مي كند انجام مي شود
گل حفاري به نام رور
گل حفاري به نام رور
از سال 1965در حفاري براي آب رور به عنوان گل حفاري به كار رفته است .
مشخصات فيزيكي و شيميايي گل حفاري
مشخصات فيزيكي و شيميايي گل حفاري
وزن مخصوص يك عامل اساسي است . يك گل غليظ،صعود كاتينگ ها را از ته چاه تسهيل مي نمايد.
گل حفاري دوراني
گل حفاري دوراني
در حفاري دوراني ، گل حفاري مي تواند بهترين يا بدترين عامل باشد. از آن جهت بهترين است.زيرا تا كنون كسي منكر محاسن آن نشده است .
پارامترهاي حفاري
پارامترهاي حفاري
حفار مي تواند درباره سه عامل زير كه پيشرفت مته در زمين مشروطه به آنهاست دخالت نمايد
ساقه هاي سنگين
ساقه هاي سنگين
ساقه هاي سنگين درست بالاي مته نصب مي شوند و از نوع لوله هاي با جدار خيلي ضخيم هستند.نقششان مبتني بر ايجاد وزن روي مته است. به محض انكه مته كف چاه را لمس كرد در آن نقش تراكمي به وجود مي آيدكه ميزان آن بستگي به نگه داري قرقره جرثقيل از بالا ( رو ي دكل)خواهد شد.براي قطعات تحتاني ميزان اين نقش بيشتر است .
مته هاي حفاري دوراني
مته هاي حفاري دوراني
اين مته ها با دوران خود مانند عمل يك فرز روي فلز كار مي كنند. در سازنده هاي رسوبي متراكم با بافت ظريف و با سختي كم به كار برده مي شوند. پيشرفت حفاري به وسيله آنها خوب ، قيمت آنها ارزان و امكان آهنگري و تيز كردن در آنها وجود دارد. اين مته ها ارتعاشات زيادي ايجاد مي كنند كه تا تجهيزاتي كه در سطح زمين قرار دارند انتقال مي يابد.
حفاري با روش دوراني
حفاري با روش دوراني
نفوذ و پيشرفت مته در اين روش به وسيله عمل سائيدن و خرد كردن و بدون اعمال ضربه و منحصرا به وسيله دوران مته كه در قاعده خط سوند ثابت شده است انجام مي گيرد .
حفاری ضربه ای
حفاری ضربه ای
بطورکلی در حفاری ضربه ای روش کار مبتنی بربلند کردن مته ای سنگین و انداختن آن بطور قائم روی زمین است که بالطبع منجر به خرد کردن زمین می گردد . ارتفاع سقوط و فراوانی ضربه ها با سختی سنگ ( زمین ) تغییر می کند اگر مجموعه مته ( مته ، استیم ، جارز و روپ ساکت ) که مجموعاً بنام مته خوانده می شوند